29 Mar 2017

GÜNDEM 11 OCAK 2017

Kürdistan ve dünya gündeminden öne çıkan başlıklar

11 Ocak 2017 Çarşamba 07:00
HABER MERKEZİ - ANF

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü talebini dillendirmek için Fransa’nın Strasbourg kentindeki nöbet eylemi 238’inci haftasına girdi. 

-Fırat’ın Gazabı Eylem Odası Sözcüsü Cîhan Şêx Ehmed, DAİŞ çetelerinin hilafetin başkenti ilan ettiği Rakka’nın kadınların öncülüğü ve komutasında özgürleştirileceğini belirterek, DAİŞ çetelerinden ve yarattığı karanlık zihniyetten tarihi bir intikam alınacağını söyledi.

-Türk Başbakanı ile KDP Başkanı Mesut Barzani’nin Hewler’de yaptıkları ortak açıklamada PKK ve PYD’ye “terörist” denmesini kınayan, Tevgera Azadi Eş Başkanı Mihemed Abdullah, “PKK’yi Şengal’de çıkarmak Türk devletinin hakkı da haddi değildir” dedi.

-Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecridi kınayan YJA Star gerillaları, “Tecrit uygulamalarına karşı eylemlerimiz devam edecek” dedi.

-Van T Tipi Kapalı cezaevine sevk edilen tutsaklar, çıplak aramayı kabul etmeyince önce darp edildi daha sonrada Hizbullah’ın sık kullandığı ‘domuz bağı’ yöntemiyle işkenceye maruz kaldı.

-Goran Hareketi ile Komala İslam vekillerinin gözaltına alınmasına tepki gösteren Komala İslam, Goran Hareketi ve YNK milletvekilleri, herkesi bu uygulamalara karşı tavır almaya çağırdı.

-İHD Batman Şube Başkanı Mehmet Bağatır, AKP iktidarı döneminde 90’lı yılların aşıldığını, artık işin katliam boyutuna geldiğini söyledi.

-Kayyum tarafından kapatılan Amed Şehir Tiyatrosu oyuncularından Yavuz Akkuzu: Sanatçı tepeden belirlenen bir politik kurguyla hareket etmez. Direnmeye devam etmeli. Önemli olan vazgeçmemek.

-Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde tarımsal alanda kullanılan ve sağlığa etkileri konusunda yoğun tartışmaların olduğu glifosat adlı ilacın yasaklanmasına yönelik inisiyatif AB Komisyonu tarafından resmen tanındı. Komisyonun 3 ay içerisinde inisiyatife yanıt vermesi gerekecek.