29 Mar 2017

GÜNDEM 7 OCAK 2017

Kürdistan ve dünya gündeminden öne çıkan başlıklar

7 Ocak 2017 Cumartesi 07:00
HABER MERKEZİ - ANF

-PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan ve Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in katledilmesinin yıl dönümünde Paris’te kitlesel bir yürüyüş düzenlenecek.

-Özyönetim direnişlerinin sadece oradaki evlerin, şehirlerin yakılıp-yıkılmasına bakarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyleyen KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu, “Kaldı ki şehirlerin yıkılması, sömürgeciliğin yıkılması, demektir. Sömürgeci bir sistem, şehirleri yıkıyorsa, şu anlama geliyor, orada kendi egemenliğinin hegemonyalığı, kalmamıştır” dedi.

-Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 2013 Newrozu’nda ilan ettiği “Demokratik Kuruluş ve Özgür Yaşamı İnşa” deklarasyonunun ardından KCK 25 Nisan 2013'te geri çekilme kararı aldı. Ancak Türk devleti siyasi adımlar atmayıp süreci sabote ederken, KCK 10 Eylül 2013 tarihinde gerillanın geri çekilmesini durdurduğunu ve ateşkesin devam ettiğini açıkladı.

-Şehbalı Türkmenlerin temsilcisi Muhammed Ahmet, Türkiye’nin işgal hareketlerine ve tehditlerine karşı “O Minbic’i de işgal etmek isterken biz onu Şehba’dan da çıkaracağız” dedi.

-Erdoğan’ın ve Türk Genelkurmayı’nın tüm saldırılarına karşın Efrîn halkları iradesini Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’ndan yana belirledi.

-Komalen Ciwan, Kürt ulusal kongresine öncülük etmenin, Kürt gençliğinin temel yurtseverlik görevi olduğunu belirtti.

-Kayıp yakınları, her Cumartesi olduğu gibi, bugün de kayıp yakınlarının akıbetini sormak için birçok merkezde eylem düzenleyecek.