29 Mar 2017

Metin Göktepe mezarı başında anıldı

Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe, katledilişinin 21. yılında Esenler'de bulunan Kemer Mezarlığı'ndaki mezarı başında anıldı.

8 Ocak 2017 Pazar 12:44
İSTANBUL - ANF

8 Ocak 1996 tarihinde haber takibi yaptığı sırada polisler tarafından katledilen Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe, katledilişinin 21. yılında Esenler'de bulunan Kemer Mezarlığı'ndaki mezarı başında anıldı.

Anmaya, Göktepe'nin annesi Fadime Göktepe, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Gökhan Durmuş, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, Evrensel Gazetesi çalışanları ile çok sayıda gazeteci katıldı.

Sık sık "İnadına hepimiz birer Metiniz", "Anaların öfkesi katilleri boğacak" ve "Metinler ölmez, Evrensel susmaz" sloganlarının atıldığı anmada, "Tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın" ve "Penguen medyasına karşı Metin Göktepe gazeteciliği" dövizleri taşındı. 

Anmada, Evrensel Gazetesi Göktepe'nin mezarına konulurken, anne Fadime Göktepe'nin mezarı öptüğü sırada duygusal anlar yaşandı.

'TÜM GAZETECİLER BİRER METİN'

Oğlunun gazeteci olduğu için öldürüldüğünü belirten anne Fadime Göktepe, "Metin 21 yıl önce öldürüldü, o bir gazeteciydi. Benim için emekçiler, kadınlar, çocuklar birer Metin'dir. Ahmet Şık'ta benim için bir Metin'dir. Onu Metin kadar seviyorum. Bu hükümet her şeyi durdurdu, herkesin ışığını kapattı. Bu adamlar istifa etsin. Tayyip herkesi tutukladı, çoluk çocuk bırakmadı. Niye işkence yapıyorlar. Tüm gazeteciler benim için birer Metin. Ben katilleri biliyorum. Sağ olun var olun" dedi.

'GAZETECİLİK TÜM BASKILARA RAĞMEN EĞİLMİYOR'

Göktepe'nin o dönemki çalışma arkadaşlarından olan Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat da Göktepe'nin öldürülme şeklini anlattı. Polat, tutuklu Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Ahmet Şık'ın da Göktepe'nin yakın arkadaşlarından olduğunu söyledi. "Bugün de gazetecilik dövülerek öldürülmek isteniyor" diyen Polat, Türkiye'de 145 tutuklu ve hükümlü gazetecinin olduğunu hatırlattı. Cumhuriyet Gazetesi'nin 10 yönetici, yazar ve çizerinin 65 gündür tutuklu olduğunu söyleyen Polat, "En son olarak buna Ahmet Şık eklendi. Özgür Gündem Gazetesi'nin Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya tutuklu. Biz bugün bunların takipçisiyiz. Gazetecilik, bütün baskılara rağmen eğilmiyor" şeklinde konuştu.

'GÖKTEPE'Yİ ÖLDÜREN SİYASAL KOŞULLAR YAŞANIYOR'

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ise, Metin Göktepe'yi öldüren siyasal koşulların devam ettiğini söyledi. 

Baskının ve şiddetin olağanlaştığı bir dönemi yaşadıklarını ifade eden Gürkan, şunları söyledi:

"İktidar, her ne kadar 'biz Olağanüstü Hal ilan ediyoruz, bunu terörle mücadele için ilan ediyoruz' demiş olsa da bugün yaşananların hükümetin uyguladığı dış politikanın etkisi nedir? Suriye'de savaşa girmek için verdiği kararın etkisi nedir? Suriye'de girdiği savaşın bir parçası olarak ülkede de çözüm sürecini bitirerek girdiği savaşın etkisi nedir? Ortadoğu'da girdiği ittifakların etkisi nedir? Biz bu soruları sormaya devam edeceğiz. Bu soruların cevabını bulacağımız haberler yapmaya devam edeceğiz. Dün olduğu gibi bugün de bunun devam edeceğini düşünüyorum. Bu nedenledir ki bunca gazeteci cezalandırılmakta, baskı altına alınmakta ve cezalandırılmaya çalışılmaktadır."

Anma, mezarlığa kırmızı karanfillerin bırakılması ardından sona erdi.