Kanada alıkonulan Yerli çocukları için tazminat ödeyecek

Kanada devleti, 1960’lı yıllarda zorla ailelerinden ve topraklarından koparılan binlerce yerli çocuğu için yüz milyonlarca dolar tazminat ödemeye hazırlanıyor.

Kanada’nın Yerli halklarıyla ilişkilerden sorumlu bakanı Carolyn Bennett, ülkenin tarihinde ‘kara bir sayfa’ olarak nitelenen zorla alıkoymalar nedeniyle tazminat ödeneceğini açıkladı.

1960’lı yıllarda yaşananların Kanada’nın tarihinde ‘karanlık ve acılı bir fasıl’ olduğunu söyleyen Bennett, bu konunun Yerlilerle müzakere edileceğini söyledi.

Bennett, ailelerinden koparılan Yerli çocukları için ödenecek tazminatları karşılamak amacıyla 800 milyon Kanada doları (630 milyon Amerikan doları) bütçe ayrıldığını da kaydetti.

1960-1980 yılları arasında Kanada’da Yerli halklara mensup binlerce çocuğun ailelerinden koparıldığı tahmin ediliyor. Yerlilere göre, bu dönemde alınan çocukların sayısı 20 bini bulurken, bu çocuklar devlet tarafından Kanadalı, Amerikan veya Avrupalı ailelere verilmişti.

Kanada hükümetinin Yerli temsilcileriyle yapacağı müzakerelerde, prensip anlaşması kapsamında 500 ila 750 milyon Kanada doları tazminata hazır olduğu bildiriliyor. ‘Yeniden barışma’ başlığı altında ise 50 milyon dolarlık bir bütçe öngörülüyor.   

Kanada’daki Yerlilerin doğal yaşam alanlarının petrol ve gaz üretiminin yanı sıra diğer ekonomik faaliyetler nedeniyle tehdit altında olduğu biliniyor. Yerliler arasındaki intihar vakaları ile özellikle kadınlara yönelik cinayet ve kayıp vakalarının Kanada ortalamasının üç ila 4 kat daha fazla olduğu ortaya çıkmıştı.